Augusti r slut, och mina augustiuppdateringar ocks!
(Jag lg efter alldeles fr mycket och ville skriva om allt jag pysslat och gjort under juli och augusti, men nu r jag ngorlunda ifatt trots att det r en del som mste nmnas senare).
Jag har gtt med i tv braiga webringar, Undersolens ring om att Pyssla och en nordisk stickdagboksring (tror att jag r med?) som heter NordicKnitblog! Trevligt att f vara med. Nice to join you!
Hoppas f mycket respons vare dag (!) och kanske nya bekanta?
Hjlp! Ska man ha personlig namnmrkning p det man pysslar ihop? r det bra/roligt/trevligt/ett mste? Hittade Namnband AB p ntet, de som finns i varje liten reklamkatalog man fr.
Jag vill ha, men kan inte bestmma mig fr sort. En billig enkel i svart:
eller en dubbelt s dyr klassisk i beige (med texten iHanna Design och p raden under www.ihanna.nu kanske?)
Vad tycker du?
Kanske borde jag vnta tills jag sytt frdigt min frsta vska? I helgen hoppas jag det blir, denna vecka brjar jag tv nya kurser (litteratur C och skapande svenska A = 150 % studietakt). Aphu! som Inger brukar sga.
Jag tycker bättre om den övre. Dels är den snyggare (ännu bättre utan igelkott, tycker jag personligen), dels kan du ha den på sånt du syr, virkar, broderar, knypplar i stället för enbart på handstickade saker. Svart är alltid snyggt.
Välkomen till Nordic Knitblog :-)
Visst är det härligt med stickning, man kan alltid ha en liten stickning med sig och ta fram.
Här fanns det mycket fint att titta på.Gillar den gröna halsduken särskilt och den fina koftan.
Jag gillar den svarta bäst. Syns bra och passar som sagt på alla arbeten du gör. Kan man inte ha valfri bild, något som passar ihop med dig, ditt namn, födelsedag, födelseår, stjärntecken eller något annat, det vore väl kul. Finns det ingen groda, du har ju gillat grodor sen du var liten (Prinsessan, grodan och bollen) eller den gröna grodan med fläckar på. Nja du kan ju tänka på det.
Nu vill jag snart se väskan.
kram mamma
Den svarta! Den svarta!
Strunta i igelkotten!
Du får behålla lapparna i 20 år, om du inte är extremt produktiv, så satsa på något “sobert och tidlöst”.